:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Marcin Piontek - blog 22/11/2010 11:02

Rok 1811-ty był rokiem pokoju dla napoleońskiej Europy. Z jednym, lecz nad wyraz znaczącym wyjątkiem: Hiszpanii. Pośród bitew hiszpańskich owego lata, jedną z najbardziej znaczących, lecz niestety zupełnie w Polsce zapomnianych była bitwa pod Albuerą, w której wyróżnił się pułk Lansjerów Nadwiślańskich.

Bitwa ta, doskonale znana historiografii zachodniej, w polskiej pamięci przysłonięta została wspomnieniem o dwa lata wcześniejszej szarży pod Somosierrą. Aby przywrócić ją szerszej pamięci Arsenał - stowarzyszenie regimentów i pułków polskich 1717-1831, w porozumieniu z organizatorem przystąpiło do prac nad godnym upamiętnieniem tego wydarzenia. Z tym większą przyjemnością informuję, że Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zgodził się objąć patronat nad obchodami dwustulecia bitwy pod Albuerą.

Stanowiąca jej część rekonstrukcja odbędzie się w dniach 6-8 maja 2011 r. w historycznym miejscu. Z założenia ma być największą w roku przyszłym i zebrać około 2000 uczestników. Organizatorzy, zapewniają siano, wodę, proch, surową żywność do przyrządzenia w obozie, oraz proch oraz częściowy zwrot kosztów.

Bieżąca informacja na stronie Arsenału.

Tytułem uzupełnienia dodam, że w dniach 13-15 grudnia, w Muzeum WP w Warszawie odbędzie się organizowana przez urząd konferencja pod tytułem: "Z Napoleonem w Hiszpanii. Zapomniane bitwy (Tudela, Los Yebenes, Almonacid, Fuengirola, La Albuera)", o której bliższe informacje zamieszczę osobno.

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Historia i Rekonstrukcje

Albuera 1811-2011 komentarze opinie

  • michał prokop 2010-11-24 00:00:00

    pamiętają i to dobrze angole o bitwie pod albuerą

  • Piotr Kaczmarski 2010-11-24 00:00:00

    a pod Sommosierą sępy latające nad polem walki :)

  • Sebastian Teusz 2010-11-23 00:00:00

    Przekonałeś mnie. Jadę :)

  • Andrzej Skolik 2010-11-23 00:00:00

    No i butla wina do... każdego posiłku...

  • Andrzej Skolik 2010-11-23 00:00:00

    Bitwy w Hiszpanii miały swój urok; albo przemarsze przez całe miasto w piekielnym upale, albo kołyszące się cycki Hiszpanek opalających się na skalistym atlantyckim wybrzeżu...:)))

  • Sławomir Piotrowski 2010-11-23 00:00:00

    http://en.wikipedia.org/wiki/Coat_of_arms_of_WarsawBrak funkcji "edycja" jest do prawdy irytujący...

  • Sławomir Piotrowski 2010-11-23 00:00:00

    http://facet.interia.pl/militaria/milimaniacy/news/orzel-i-syrena-w-sluzbie-sprzymierzencow,1523504,4561

  • Sławomir Piotrowski 2010-11-23 00:00:00

    http://www.qohmuseum.org.uk/maid.htm

  • Piotr Sawiak 2010-11-23 00:00:00

    Witam!Ciekawa informacja o tym 7 pułku huzarów. Wydaje się prawdopodobna, bo brygada Viviana walczyła na lewym szkrzydle Armii Welingtona, gdzie też znajdował się nasz szwadron szwoleżerów. Ale czemu ten pułk założył na ramię Warszawską Syrenkę???....Piotrek

  • Sławomir Piotrowski 2010-11-23 00:00:00

    "Ciekawe, czy u spadkobiercy Buffów, w Princess of Wales"s Royal Regimencie, o Albuerze nadal pamiętają?"Pamiętają. Mój serdeczny Przyjaciel mieszkający w WB rozmawiał swego czasu z oficerem Buff"sów. W trakcie rozmowy kiedy temat zszedł na historię oficer ów powiedział "a tak,faktycznie straciliśmy sztandary. To dla tego,że padało a w ogóle..."Słowem bagatelizował.

  • Bartosz Kułaga 2010-11-22 00:00:00

    To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich.O jednostkach brytyjskich spod Albuery nie wiem nic, ale obecny Queen"s Royal Hussars Regiment kultywuje tradycje 7th Queens Own Hussars, przez co ma on nieoficjalny przydomek "Maid of Warsaw", a na mundurach, na ramieniu noszą odznakę warszawskiej Syreny na czerwonej tarczy. Czytałem też kiedyś wspomnienia polskiego żołnierza z II korpusu, że Brytyjczycy z tej jednostki podchodzili do nich i chwalili się, że ich regiment w czasie bitwy pod Waterloo starł się z polskimi szwoleżerami, w wyniku którego poniósł ogromne straty. Ten fakt co prawda jest potwierdzony na oficjalnej stronie jednostki, ale może ktoś wie coś więcej.

  • Sebastian Teusz 2010-11-22 00:00:00

    Też o tym słyszałem, ale nie pamietam gdzie. Trzeba by sprawdzić bo być może to tylko kolejna legenda.....

  • Piotr Sawiak 2010-11-22 00:00:00

    I jeszcze jedno. Pułk Ułanów Nadwiślańskich nie był jedyną jednostką Polską pod Albuerą. Były tam też kompanie grenadierskie z Pułków 4, 7 i 9 Pichoty Księstwa Warszawskiego, sformowane w jeden batalion.Piotrek

  • Piotr Sawiak 2010-11-22 00:00:00

    No właśnie. O tym, że niektóre regimenty brytyjskie mają w swej historii zapis, iż "miały zaszczyt walczyć z Polakami" czytałem w "Krążowniku spod Somosierry"  Burcharda. Burchard w czasie wojny był na wyspach i mógł trafić, w miejscowych muzeach garnizonowych lub pułkowych na takie zapiski, ale tak poza tym więcej mi o tym nic nie wiadomo.Czy ktoś może coś więcej wie na ten temat???PozdrawiamPiotrek

  • Grzegorz Jaczyński 2010-11-22 00:00:00

    Taak, "Bloody Albuera"... Tryumf polskiej lancy i "piekielnych pikadorów"... Podobno podczas II Wojny Światowej polscy żołnierze ze zdziwieniem skonstatowali, że niektóre  co bardziej zasłużone brytyjskie pułki szczyciły się tym, iż "miały zaszczyt walczyć z Polakami".Ciekawe, czy u spadkobiercy Buffów, w Princess of Wales"s Royal Regimencie, o Albuerze nadal pamiętają?

Dodajesz jako: |