:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Imprezy historyczne, rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego Warszawie - zdjęcie, fotografia
Wojciech Dąbrowski - blog 13/12/2011 23:36

W 30-ą rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce, 13 grudnia godz.18-ej Warszawie na pl. Zamkowym odbyła się inscenizacja walk opozycji z ZOMO. Obchody rocznicowe rozpoczęły się jednak już o godz. 11-ej. Można było ogrzać się przy koksowniku, obejrzeć pojazdy milicyjne odrestaurowane i utrzymywane w „gotowości bojowej” przez GRH Milicja.

Głównym organizatorem akcji „Młodzi Pamiętają” była Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska.
Inscenizacja bardzo realistycznie odtworzyła atmosferę tamtych czasów, chociaż pogoda na przekór wszystkim była całkiem inna niż w owym okresie. W tym roku nie było Stara-„Dyskoteki”, lecz na tak małym obszarze niezmiernie trudno jest bezpiecznie manewrować tak dużym pojazdem, jeszcze do tego czasami akcja rozgrywała poza wyznaczonym terenem, co jest dowodem jak wielkie było zaangażowanie rekonstruktorów. Zdjęcia po „bitwie” ukazują jak byli zmęczeni, co też jest tego wymownym dowodem. Dech w piersiach zapierało gdy Nysa MOA 1073 szarżowała na demonstrantów (kunszt i precyzję prowadzenia Nyski przypisałbym wolfikowi1 no że chyba podejrzenia skieruje na innego winowajcę). W inscenizacji wziął udział niewielki oddział Wojska Polskiego, który trzymał się na uboczu i jak to było w tym czasie nie brał udziału w tłumieniu manifestacji.

Widowisko bardzo dobrze zrobione i te kilka słów skierowane do publiczności na zakończenie oraz skłon spowodowało, iż publiczność w tym roku nagrodziła oklaskami odtwórców tych jakże trudnych i niewdzięcznych ról.

Zapraszam na fotorelację.

Reklama

30 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Warszawie. komentarze opinie

  • Krzysztof Goździk 2011-12-17 00:00:00

    :-)...Pewnie tak,jak każdy,który w marynarskim patrolu w grudniowych, w mrożnych zamieciach na ulicach Gdyni przeciskał się przez to "barachło".I musiał widzieć to,co się wokół niego działo...a się działo !Może byś wtedy zrozumiał,bawiąc się teraz w to,czego być może nie poczułeś na własnej skórze.

  • Przemek Witowski 2011-12-17 00:00:00

    Mam wrażenie że Formoza58 ma jakąś traumę z tamtych czasów i nie nie może sobie z nią poradzić...:-)

  • Krzysztof Goździk 2011-12-17 00:00:00

    :-))...Taką chyżą Nyskę już kiedyś widziałem na Świętojańskiej w Gdyni w grudniu 81.Teraz również mnie nie "rajcuje"...

  • Piotr Fudała 2011-12-15 00:00:00

    A jak zwinna jest Nysa niedługo zobaczycie. Realacja filmowa z "zajść" na Pl. Zamkowym już wkrótce.

  • Przemek Witowski 2011-12-14 00:00:00

    Dzięki za dobre słowo, Nysa to bardzo zwinny samochodzik i można nią się "pobawić"...

  • Jerzy Giziński 2011-12-14 00:00:00

    formoza58 -Tak patrzę na "współczesnych zomoli"Hy ? ja jak ich pamiętam to 180 wzrostu i 100 kg masy ciała to minimum, a po 30 latach ? No dobra wiem, wiem, to tylko rekonstruktorzy :)

  • Krzysztof Goździk 2011-12-14 00:00:00

    Tak patrzę na "współczesnych zomoli" i to co mnie najbardziej intryguje...Oni są bardziej gorliwi i pewniejsi w zachowaniu od "orginałów" sprzed trzydziestu lat...No i mam dylemat :czy mam  się cieszyć,czy smucić,że dożyłem takich czasów...I straszno i smieszno!

  • Piotr Witko 2011-12-14 00:00:00

    Rocznik 1988- jemu szczać kury prowadzać a nie o stanie wojennym deliberować. Sam jestem reprezentantem młodego pokolenia- rocznik 87" i nie uważam, żeby było z czego się cieszyć, że młodzi ludzie mają obecnie papkę zamiast mózgu i nie dociekają faktów historycznych- a to przecież nasza najbliższa historia i bardzo tragiczna karta, która być może dzięki funkcjonującemu establishmentowi nowej władzy nigdy nie zostanie wyjaśniona. Społeczeństwo już jest mocno ze sobą skłócone, a wiadomo, że taką niezdecydowaną masą znacznie łatwiej się manipuluje i wypacza fakty. 

  • Wojciech Dąbrowski 2011-12-14 00:00:00

    No świetny facet. Niech wymaże II WŚ, powstania np. Listopadowe a może Grunwald jest mu niepotrzebny? Po co właściwie ojcowie walczyli o wolność dla niego ? Robiąc zdjęcia z tłumu słyszałem teksty z tłumu właśnie młodych ludzi: "kiboli by wzięli lepsza zadyma by była (zastąpili by nimi manifestantów)" albo "ciekawe czy jest lekarz bo może krew się poleje (wypisz wymaluj Rzym i gladiatorzy)". Właśnie rekonstrukcje są między innymi po to aby korygować błędne wyobrażenia i aby dowiedzieć się jak to naprawdę wyglądało (oczywiście jak ktoś chce to wiedzieć).

  • Jarosław Kresa 2011-12-14 00:00:00

    Taaaak, biała amerykańska policja pałująca afroamerykanów w latach 50. i stan wojenny w Polsce. Intrygujące zestawienie... Jakby człowiek czytał "Trybunę" z lat 70. :)
    A ja, wbrew żurnaliście z GW, mam nadzieję, że będziecie o 13 grudnia nadal przypominać.

  • Irek Pobudkiewicz 2011-12-14 00:00:00

    Z dzisiejszego stołecznego wydania GW:
    http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,10813299,Zomowcy_pozuja_do_zdjec__A_mlodzi_pytaja_o_stan_wojenny.html