:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Publikacje, listopada dzień Wszystkich Świętych - zdjęcie, fotografia
Wojciech Dąbrowski - blog 06/11/2018 19:47

1 listopada - dzień Wszystkich Świętych to czas odwiedzania grobów nie tylko bliskich, to czas zadumy, to czas pamięci, pamięci o tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju, o tych, co oddali najcenniejszą rzecz – własne życie.

Uważa się, iż dzień Wszystkich Świętych wywodzi się z dnia wspomnień wszystkich męczenników chrześcijańskich. W IV wieku we wschodnich prowincjach Cesarstwa Rzymskiego obchodzono go, jednak daty obchodów były zróżnicowane (okres Wielkanocy, 13 maja, czy pierwszy piątek po Wielkanocy).

Na 1 listopada święto przeniósł papież Grzegorz III. W 935 r. papież Jan XI wyznaczył 1 listopada jako osobne święto ku czci Wszystkich Świętych i miało obowiązywać w całym Kościele.

Natomiast Dzień Zaduszny wywodzi się z praktyk wczesnośredniowiecznych mnichów, którzy corocznie odprawiali nabożeństwa za zmarłych współbraci. W 998r. opat klasztoru benedyktyńskiego Odylon wyznaczył 2 listopada na dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich zmarłych wiernych. W 1311r. Dzień Zaduszny został wprowadzony do kalendarza i liturgii rzymskiej stopniowo upowszechniany w całym Kościele katolickim.

W Polsce informacja o Zaduszkach pochodzi z początków XIV wieku.

Dlaczego święto Wszystkich Świętych funkcjonuje jako Święto Zmarłych czy Dzień Zmarłych?

W czasach PRL-u ówczesna władza chciała nadać świętu charakter świecki, zmieniając nazewnictwo, co przez lata utrwaliło się w świadomości wielu osób.


W tym roku jak zawsze odwiedzając groby bliskich, nie zapomniałem o innych, którzy walczyli o wolność Polski i tych, którzy zginęli w czasie zawieruchy wojennej. Tak więc odwiedziłem Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, gdzie po raz kolejny znajduje się wystawa „Zachowajmy ich w pamięci”. Następnie byłem na Pawiaku (tu zostały podparte pozostałości po bramie wjazdowej). Na koniec (chociaż nie całkiem, lecz o tym w następnym wpisie) cmentarz na Bródnie i tu groby w alejach przypadkowo mijane jednak wiele mówiące.

Wszystkie te miejsca już opisywałem, a więc zapraszam do lektury wcześniejszych artykułów.

Reklama

1 listopada - dzień Wszystkich Świętych komentarze opinie

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-19 20:26:02

    A może spotkałeś nazwisko Czesław Topaczewski lub Tupaczewski?

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-19 19:11:38

    No teraz wszystko jasne. Zasłonięte litery doprowadziły do błędnych wniosków. Piękne pamiątki. Kiedyś znałem kanoniera, który walczył pod Monte Cassino, lecz dawno temu, za młodego nie miałem rozwiniętych dzisiejszych zainteresowań i niestety swoją historię zabrał ze sobą do wieczności.... ech wielka szkoda.

  • Artur Żyłkowski 2018-11-19 11:44:57

    Napiszę jeszcze,że Szpital wojenny nr 6 nie był jednostką I linii i byli tam żołnierze trochę starsi...
    42255:szer.Wawro Michał;162 szpital wojenny.1897-101-III.
    42330:mjr lek.dr.Borowski Jan;1 szpital wojenny.1885-150-III.
    42350:kpt.dr.Popławski Zygmunt;1 szpital wojenny.1891-180-III
    42374:kpr.Baude Eugeniusz;1 SZW.1899-5-III
    42930:szer.Zatorski Stanisław;3 szpital wojenny;1899-44-III.
    42935:szer.Żurowski Franciszek;3 szpital wojenny.1899-49-III.
    43376:kpr Ślubecki józef;31 komp.sanit.1898-194-III.
    43441:kpr.Zagajewski Stanisław;32 pluton higieny polowej.1899-57-III

  • Artur Żyłkowski 2018-11-19 11:36:23

    Ostatni zapis na płycie nagrobka i pozostały tylko odznaczenia i legitymacja u kogoś,kto to kupił...

  • Artur Żyłkowski 2018-11-19 11:31:31

    Na dole pod nazwiskiem stoi Szpital Wojenny no 6.Pisarz tak właśnie wystylizował literę S.

  • Artur Żyłkowski 2018-11-19 11:26:56

    Leg.KMC nr 42242:

  • Artur Żyłkowski 2018-11-19 11:24:13

    Leg.KMC nr 42234:

  • Artur Żyłkowski 2018-11-19 11:22:57

    Jeżeli dokumenty i odznaczenia były sprzedane na aukcji za symboliczne pieniądze,to nie wiem,czy ktoś tam jeszcze pamięta.Ci co pamiętali,leżą z Sadurą w tej kwaterze...

  • Artur Żyłkowski 2018-11-19 11:15:49

    Data śmierci 1966,chyba jeszcze było za wcześnie,aby pisać na pomniku,że był żołnierzem II Korpusu i brał udział w walkach pod Monte Cassino ...

  • Artur Żyłkowski 2018-11-19 11:10:56

    Pisarz jednak tak pisał literę S:plut.Szponarski Jan

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-18 20:26:19

    Może teraz fotka wyjdzie lepiej.

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-17 21:46:50

    Jeżeli J. Sadura był żołnierzem 2. Korpusu to myślę iż byłoby to na pomniku uwidocznione. O takich ludziach się pamięta

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-17 21:38:35

    Ups zdjęcie nie w tym formacie.

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-17 21:33:42

    Mi też nie kleiło się to wszystko. Sadura Józef leży w tym grobie i miałby 49 lat w roku nadania krzyża (to by jeszcze mogło pasować). W tym grobie leży Michał Kołakowski (grób dwóch rodzin) zamordowany w Al. Szucha. Teraz po powiększeniu zdjęcia widać część stylizowanej litery B (wg mojej oceny np. B). S wyglądałoby inaczej (np. S).

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-17 21:33:42

    Mi też nie kleiło się to wszystko. Sadura Józef leży w tym grobie i miałby 49 lat w roku nadania krzyża (to by jeszcze mogło pasować). W tym grobie leży Michał Kołakowski (grób dwóch rodzin) zamordowany w Al. Szucha. Teraz po powiększeniu zdjęcia widać część stylizowanej litery B (wg mojej oceny np. B). S wyglądałoby inaczej (np. S).

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-17 21:33:42

    Mi też nie kleiło się to wszystko. Sadura Józef leży w tym grobie i miałby 49 lat w roku nadania krzyża (to by jeszcze mogło pasować). W tym grobie leży Michał Kołakowski (grób dwóch rodzin) zamordowany w Al. Szucha. Teraz po powiększeniu zdjęcia widać część stylizowanej litery B (wg mojej oceny np. B). S wyglądałoby inaczej (np. S).

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-17 21:33:42

    Mi też nie kleiło się to wszystko. Sadura Józef leży w tym grobie i miałby 49 lat w roku nadania krzyża (to by jeszcze mogło pasować). W tym grobie leży Michał Kołakowski (grób dwóch rodzin) zamordowany w Al. Szucha. Teraz po powiększeniu zdjęcia widać część stylizowanej litery B (wg mojej oceny np. B). S wyglądałoby inaczej (np. S).

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-17 21:33:42

    Mi też nie kleiło się to wszystko. Sadura Józef leży w tym grobie i miałby 49 lat w roku nadania krzyża (to by jeszcze mogło pasować). W tym grobie leży Michał Kołakowski (grób dwóch rodzin) zamordowany w Al. Szucha. Teraz po powiększeniu zdjęcia widać część stylizowanej litery B (wg mojej oceny np. B). S wyglądałoby inaczej (np. S).

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-17 21:33:42

    Mi też nie kleiło się to wszystko. Sadura Józef leży w tym grobie i miałby 49 lat w roku nadania krzyża (to by jeszcze mogło pasować). W tym grobie leży Michał Kołakowski (grób dwóch rodzin) zamordowany w Al. Szucha. Teraz po powiększeniu zdjęcia widać część stylizowanej litery B (wg mojej oceny np. B). S wyglądałoby inaczej (np. S).

  • Artur Żyłkowski 2018-11-14 19:34:21

    Miało się nosa...DZIĘKUJĘ WOJTEK,za 10 zdjęć.Pozdrawiam!!!

  • Wojciech Dąbrowski 2018-11-07 19:16:19

    Dzięki za zdjęcia z Twojego "podwórka". Prawdopodobnie będę 12. 11 na cmentarzu Bródnowskim więc sprawdzę to miejsce.

  • Artur Żyłkowski 2018-11-07 10:57:54

    Czy ktoś mógłby sprawdzić to miejsce:nazwisko żołnierza SADURA.

  • Artur Żyłkowski 2018-11-07 10:56:39

    Cmentarz miejski:

  • Artur Żyłkowski 2018-11-07 10:56:10

    Nocą:

  • Artur Żyłkowski 2018-11-07 10:55:34

    Kwatera żołnierzy polskich.

  • Artur Żyłkowski 2018-11-07 10:53:32

    Sanitariuszka z powstania warszawskiego z kompanii kpt.Górala,grób był przeznaczony do likwidacji...

  • Artur Żyłkowski 2018-11-07 10:51:50

    Kwatera żołnierzy PSZ na Zachodzie.

  • Artur Żyłkowski 2018-11-07 10:51:06

    Miejsce spoczynku strzelca Zalewskiego Bolesława,13 Batalion Strzelców;5 Kresowa Dywizja Piechoty.

  • Artur Żyłkowski 2018-11-07 10:49:14

    Cmentarz miejski,ul.Wysockiego,Białystok:

  • Artur Żyłkowski 2018-11-07 10:47:43

    J.W.:

  • Artur Żyłkowski 2018-11-07 10:47:05

    Się dorzucam ze swojego podwórka:
    1.Kwatera wojenna na cmentarzu Farnym,ul.Raginisa.Białystok

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie