:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Kolekcje, Dywizja Piechoty Legionów Wielka Księga Piechoty Polskiej - zdjęcie, fotografia
dobroni.pl 26/08/2016 08:13

Pierwszym tomem nowej serii wydawniczej pod tytułem Wielka Księga Piechoty Polskiej jest monografia 1 Dywizji Piechoty Legionów. Dywizja ta miała swe pokojowe garnizony miała w Wilnie i składała się z 1, 5 i 6 pułków piechoty Legionów, 1 pułku artylerii lekkiej Legionów i 1 dywizjonu artylerii ciężkiej. Jej dowódcą był gen. bryg. Wincenty Kowalski. Zarówno dywizja, jak i wchodzące w jej skład oddziały nawiązywały bezpośrednio do tradycji bojowej 1 Brygady Józefa Piłsudskiego, polskiej formacji wojskowej powstałej w 1914 roku.

 Tom nr 1 opisuje dzieje dywizji, ze szczególnym uwzględnieniem jej walk w 1939 roku, historie poszczególnych pułków, wraz z dziejami odznak pułkowych i sztandarów. Atutem opracowania jest znakomite połączenie tekstu historycznego z fragmentami relacji, które ożywiają narracje i w kluczowych momentach oddają głos rzeczywistym uczestnikom wrześniowych bojów.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami z kolekcji Autora, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Centralnej Biblioteki Wojskowej i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Mapy do książki wykonał Wojciech Zalewski.

 Autorem opracowania jest Artur Wodzyński, historyk z Muzeum II Wojny Światowej, rekonstruktor, autor znanej i cenionej książki pt. „Codzienność żołnierzy polskich podczas kampanii 1939 roku”.

Zapraszamy do kolekcjonowania zeszytów Wielkiej Księgi Piechoty Polskiej, cyklu tworzonego przez najlepszych polskich historyków wojskowości. Zapraszamy także do współtworzenia serii – jeżeli posiadacie Państwo pamiątki, zdjęcia po żołnierzach piechoty z okresu międzywojennego zapraszamy do kontaktu na adres: [email protected]

 

Reklama

1 Dywizja Piechoty Legionów - Wielka Księga Piechoty Polskiej komentarze opinie

  • Krzysztof Goździk 2019-06-15 20:53:46

    Z archiwum Allegro.

  • Krzysztof Goździk 2019-06-14 18:43:54

    Oficerowie 1 Pułku Piechoty Legionów na Litwie, w 1920 roku.

  • Krzysztof Goździk 2019-06-14 10:37:40

    Słonim 1931 rok... Zwycięska drużyna 1 PP Leg. na " Mistrzostwach Armii".

  • Krzysztof Goździk 2019-06-09 11:43:07

    Z archiwum Allegro.

  • Ignacy K 2016-09-09 12:50:55

    Przepraszam za upierdliwość , ale zdjęcie zmasakrowanych zaprzęgów na str. 34 to nie jest rejon m. Jagodne, lecz droga Laski - Sieraków w Kampinosie (zdjęcie zrobione prawdop. 19 IX 1939 r.)

  • Krzysztof Goździk 2016-08-30 17:30:30

    A to uzupełnienie do ostatniego komentarza, by nie było wątpliwości. Większa rozdzielczość jest czasami bardzo pomocna...

  • Krzysztof Goździk 2016-08-30 17:21:53

    Nie ma co się tłumaczyć ślepotą... Nie ma guzików pomocnych do identyfikacji? Obydwa są widoczne na swoim miejscu ( w pozycji bardziej przesuniętych do tyłu, w dolnych skośnych kieszeniach " dziewiętnastki".W tej identyfikacji nie potrzeba patrzeć na koc.
    O właśnie Andrzeju, brak "koalicyjki" jest wyrażny. A zdjęcie z NAC-u z oficerem w owijaczach i trzewikach, to kiedyś widziałem z opisem, że to Obrona Narodowa.A tam zdarzało się i to , jak również np. saperka do oficerskiego pasa głównego ;-)...

  • Andrzej Skolik 2016-08-30 13:09:49

    Może to i jest kurtka Wz 19? Mnie do podoficera bardziej przekonuje brak szelki poprzecznej do pasa głównego.

  • Redakcja Portalu 2016-08-30 11:52:28

    Ja ta może ślepy jestem, ale nie widzę, czy ta kurtka to 19 czy nie - nie ma ilości guzików, nie widać kieszeni, bo gość ma płaszcz.

  • Krzysztof Goździk 2016-08-30 11:49:39

    Zgoda...Ale w kurtkach wz. 19 chyba nie chadzali ? ;-)

  • Andrzej Skolik 2016-08-30 11:24:42

    No właśnie, myślę, że trzewiki i owijacze nie są tu wyznacznikiem. Oficerowie też nich chadzali... :)

  • Krzysztof Goździk 2016-08-29 21:41:01

    A jużci " Dziaduniu", a jużci... Pozdro serdeczne, Włodziu

  • Włodzimierz Soszyński 2016-08-29 20:18:09

    a odznaki i dokumenty zobaczył.

  • Krzysztof Goździk 2016-08-29 19:10:38

    Wystarczy, Abyś spojrzał na obuwie ;-)... Nie potrzeba powiększać, trzewiki i onuce. Częsta u podoficerów w tych czasach kurtka wz. 19 i pewnie pas podoficerski na takiej klasie zdjęcia podobny do oficerskiego.

  • Andrzej Skolik 2016-08-29 17:59:21

    Jak już jesteśmy w klimacie szyków defiladowych, takie coś znalazłem w necie. Ciekawie wygląda skrzydłowy ze zrolowanym płaszczem. Ciekawe, to oficer, czy podoficer? Pas wygląda na oficerski, ale kurtka na Wz 19...?

  • Dominic 2016-08-27 09:48:59

    Kupiłem, zobaczymy co dalej:-)

  • Krzysztof Goździk 2016-08-26 11:16:45

    Milutkie jest to zdjęcie z 25- Lecia dywizji na okładce. Tylko, czy sztandarowy nie powinien mieć bandoliera w barwach VM ?

Dodajesz jako: |