Sarmaci, Polscy Sarmaci, historia sarmatów

udostępnij: 
Sarmaci, Polscy Sarmaci, historia sarmatów
Sarmaci, inaczej Sauromaci, to nazwa ludów prowadzących koczowniczy tryb życia, które wywodzą się z Iranu. Sarmaci byli spokrewnieni ze Scytami, Medami, Partami i Persami. Pod nazwą Sarmatyzm kryje się barokowa formacja kulturowa, która dominowała w naszym kraju od końca XVI wieku. Główną ideą sarmatyzm było przekonanie o sarmackim pochodzeniu polskiej szlachty. Polscy Sarmaci od nich mieli odziedziczyć cechy takie jak: umiłowanie wolności, gościnność czy męstwo i odwagę.

Z historia sarmatów wiąże się wiele plemion, takie jak: Jazygowie, Roskonalowie, Syrakowie, Aorsowie, Antowie czy Alanowie. Na początku Sarmaci zajmowali dorzecze Wołgi, a następnie tereny między Mołdawią, Ukrainą, Polską, wybrzeżami Morza Czarnego, aż do Kazachstanu i południowej części Syberii.

Sarmaci to przede wszystkim świetni wojownicy, którzy uczeni byli sztuki wojennej już od dzieciństwa. Ich podstawową strukturą byli konni łucznicy. Kolejnymi formacjami były katafrakta – oddział ciężkiej kawalerii, stworzone przez Roksolanów. Jednym z istotnych wydarzeń politycznych była konfederacja barska, czyli zbrojne powstanie Sarmatów przeciwko Rosji.

Pod względem organizacji społeczeństwa, Sarmaci działali podobnie jak Scytowie. W wyniku stoczonych działań wojennych powstała sarmacka arystokracja, która zamieszkiwała kurhany. Istotną cechą życia Sarmatów jest podkreślanie ważnej roli kobiety w życiu społecznym, a nawet matriarchat, przynajmniej w początkowym okresie ich funkcjonowania. Herodot sądzi, że Sarmaci pochodzili ze związku Amazonek ze Scytami.

Sarmaci

Więcej » Dodaj

Sarmaci - tematy na forum

Tytuł/Autor

Odpowiedzi

Ostatni post

Szabla XVII wiek - prośba o ocenę
Napisany przez thunderbird, 26 lut 2012
3 odpowiedzi
 
Larkinus Larkinus
29 lut 2012
Cierpliwości, odwagi (czasu)... nam brak?
Napisany przez Komski, 18 lis 2011
10 odpowiedzi
 
marcinr marcinr
20 lis 2011
Tablica w Smoleńsku - tablica zmieniona przez Rosj
Napisany przez cmentarze, 09 kwi 2011
57 odpowiedzi
HOT
 
JaRost JaRost
16 kwi 2011
Korespondencja Kozaków zaporoskich z Sułtanem ture
Napisany przez Marcin, 17 lut 2011
3 odpowiedzi
 
mag68 mag68
20 lut 2011
Kłuszyn 1610
Napisany przez historyk, 06 lip 2009
5 odpowiedzi
 
Redakcja Redakcja
27 paź 2009
Strefa militarna Podrzecze 2009
Napisany przez Kosol, 17 cze 2009
0 odpowiedzi
 
Kosol Kosol
17 cze 2009