Armia Pruska, Wojska pruskie, wojny prus

udostępnij: 
Armia Pruska, Wojska pruskie, wojny prusArmia Pruska od okresu napoleońskiego, do I wojny światowej.

Prusy były jednym z licznych państw, jakie brały udział w koalicjach antynapoleońskich. Owe zaangażowanie wojenne, jak i lata kończące okres epoki Napoleona, zaważyły w dużym stopniu na dalszej polityce państwa pruskiego. Między Francją a Prusami ostra rywalizacja nasiliła się jeszcze w 1805 roku. Król pruski Fryderyk Wilhelm III (1770-1840; król od 1797 r.) dnia 1 października 1805 roku przesłał Napoleonowi ultimatum, w którym domagał się między innymi: usunięcia wojsk francuskich z terenu Niemiec i zgody na powołanie do życia związku państwa północno-niemieckich pod egidą Prus. Dzień wygaśnięcia ultimatum upływał dnia 8 października. Sam Napoleon otrzymał je dnia 7 października. Król pruski, jak i jego najbliższe grono byli bardzo pewni swego zwycięstwa. Liczyli bowiem na to, iż wódz Francuzów ugnie się pod legendą niezwyciężonych wojsk pruskich. Armia pruska (słynna ze swego drylu) w opisywanym czasie nie osiągała już jednak takich wielkich sukcesów, jak chociażby za Fryderyka II. Jak oceniają historycy, już na początku wieku XVIII była ona dużo słabsza od armii francuskiej, zarówno pod względem społecznym (do wojska brano najczęściej osoby biedne, które pobyt w armii kojarzyły raczej z udręką, niż nie z walką na rzecz swej ojczyzny i bogactwa), motywacyjnym (w armii francuskiej żołnierz był bardziej zmotywowany, bowiem wiedział o co walczy), oraz pod względem techniki i strategii. Prawie 40% członków armii pruskiej stanowili Polacy.
Po przeprowadzeniu powszechnej mobilizacji w 1870 roku, armia pruska liczyła ok. 730 tysięcy żołnierzy oraz prawie 210 tysięcy Landwehry. Wojska pruskie opierały się na powszechnym poborze. Służba trwała 3 lata. Po zakończeniu służby, rezerwista przez kolejne 4 lata był w tzw czynnej rezerwie, następnie, w przypadku wojny, przez 27 lat mógł być powołany do służby w Landwehrze.
Korpus oficerski i podoficerski miał charakter zawodowy. Oficerowie na ogół pochodzili ze szlachty i byli absolwentami szkół wojskowych. Ok. 8 % oficerów było pochodzenia polskiego.
Podoficerowie wywodzili się z żołnierzy służby zasadniczej. Poziom wyszkolenia i dyscypliny był w armii pruskiej bardzo wysoki. Nikt nie mógł awansować wyżej stopnia majora bez ukończonej Wyższej Akademii Wojskowej. Wysoki poziom fachowości wśród oficerów oraz doświadczenie bojowe po wojnie z Danią 1864 i Austrią w 1866, świetny sztab, dowodzony przez doświadczonych generałów, czynił z armii pruskiej doskonałe narzędzie wojenne.
W armii pruskiej były cztery podstawowe rodzaje broni:
-Piechota
-Kawaleria
-Artyleria
-Wojska Inżynieryjne
Pomimo sojuszu wojskowego, który od 1879 r. łączył ze sobą cesarstwo niemieckie z Austro-Węgrami, koordynacja planowania wojennego tych sojuszników pozostawała wiele do życzenia. Sztaby generalne obu państw prowadziły własne studia nad planami operacyjnymi, informując się o nich wzajemnie tylko w sposób lakoniczny i bardzo ogólnikowy, ukrywając nawet niekiedy przed sobą nie tylko szczegóły planów, ale i główne cele strategiczne, jakie zamierzały za ich pomocą osiągnąć. Ów brak koordynacji i współdziałania dowództw wojskowych miał w 1914 r. poważnie zaciążyć na realizacji zamierzeń, losach początkowych kampanii, a w rezultacie i całej wojny.

Cechą charakterystyczną tychże planów i to nie tylko Niemiec i Austro-Węgier, ale wszystkich większych państw europejskich, były założenia, że przyszła wojna będzie krótkotrwała i prowadzona będzie jedynie przy użyciu sił zbrojnych i zapasów nagromadzonych przed jej wybuchem. Jak się miało wkrótce okazać założenia te okazały się całkowicie błędne, wojna nie skończyła się po dwóch, czy też trzech miesiącach, a zasoby ludzkie i materiałowe zgromadzone na jej potrzeby okazały się niewystarczające i bardzo szybko zostały wykorzystane.
Więcej » Dodaj

Armia Pruska - tematy na forum

Tytuł/Autor

Odpowiedzi

Ostatni post

Cmentarze wojenne I Wojna
Napisany przez Redakcja, 28 gru 2009
248 odpowiedzi
HOT
 
zylkos zylkos
05 maj 2019
Jaki to mundur?
Napisany przez mmarska, 01 lut 2019
1 odpowiedzi
 
Stary Kojot Stary Kojot
01 lut 2019
Mundur armii pruskiej. Kujawy.
Napisany przez BlaszakEryk, 13 lip 2018
7 odpowiedzi
 
Stary Kojot Stary Kojot
13 lip 2018
wykopki wykrywacze metalu
Napisany przez dawko007, 06 maj 2018
1 odpowiedzi
 
niebora niebora
02 cze 2018
Ustalenie rodzaju munduru
Napisany przez marian131568, 23 lis 2017
0 odpowiedzi
 
marian131568 marian131568
23 lis 2017
ktoś zna biografię Ludwiga 2
Napisany przez Flapuiek, 17 sie 2017
0 odpowiedzi
 
Flapuiek Flapuiek
17 sie 2017
Zdjęcie znalezione w starej niemieckiej szafie
Napisany przez karol-bemramin, 02 lip 2017
0 odpowiedzi
 
karol-bemramin karol-bemramin
02 lip 2017
I wojna
Napisany przez al-Muell, 13 mar 2017
2 odpowiedzi
 
al-Muell al-Muell
14 mar 2017